Profilaktyka

Profilaktyka

Profilaktyka odgrywa istotną rolę w zapobieganiu rozwoju próchnicy, chorób przyzębia oraz innych chorób zębów i jamy ustnej. Aby zachować własny zdrowy uśmiech, wyeliminować nieprzyjemny zapach z ust i zapewnić uczucie świeżości należy stosować się do podstawowych zasad higieny. Systematyczne wizyty profilaktyczne w gabinecie stomatologicznym w połączeniu z odpowiednio dobranymi zabiegami higienicznymi wykonywanymi w domu zapewniają skuteczność leczenia czyli piękny zdrowy uśmiech.

Jakie zabiegi z zakresu profilaktyki wykonujemy w naszym gabinecie stomatologicznym?

1. Przegląd stanu jamy ustnej

Wykonywany co najmniej jeden raz w roku obejmuje badanie oraz diagnostykę w obrębie uzębienia, dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej. Zakres przeglądu często obejmuje wykonanie zdjęcia RTG w celu sprawdzenia tkanek okołowierzchołkowych zębów. Przeprowadzenie badania i diagnostyki jamy ustnej pozwala na wykrycie zmian patologicznych w obrębie uzębienia, dziąseł, błony śluzowej oraz kości otaczającej zęby.

2. Skaling

Jest to zabieg usunięcia twardych złogów nazębnych czyli kamienia nazębnego naddziasłowego i poddziąsłowego przy użyciu skalera ultradźwiękowego, który za pomocą drgań ultradźwiękowych rozbija warstwę kamienia.
W naszym gabinecie dostępne jest również usługa usunięcie kamienia nazębnego przy pomocy aparatu Vector Para Pro który dzięki specjalnej technologi zmniejsza ilość drgań co powoduje, że zabieg jest przyjemniejszy dla pacjenta. Ponadto podczas zabiegu wykonywanego przy użyciu aparatu Vector Para Pro na dziąsła aplikowany jest fluid zawierający hydroksyapatyt, który znosi nadwrażliwość zamykając kanaliki zębinowe przez co ząb staje się bardziej odporny na procesy demineralizacji.
Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu skalingu przy użyciu skalera ultradźwiekowego są ciąża, wszczepiony rozrusznik serca, rozwinięta osteoporoza, odklejanie się siatkówki oka, posiadanie implantów zębowych, mostów i koron.

3. Piaskowanie

Jest to zabieg usunięcia miękkich złogów nazębnych czyli osadu i przebarwień powstałych na powierzchni zębów najczęściej od kawy, herbaty lub palenia papierosów. Zabieg wykonywany jest przy użyciu piaskarki z której pod ciśnieniem wydobywa się mieszanina specjalnego piasku stomatologicznego, wody i powietrza która usuwa złogi w bezpieczny i bezbolesny sposób. Piaskowanie stanowi bardzo często uzupełnienie zabiegu skalingu. Częstotliwość wykonywania tego zabiegu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Przeciwwskazaniem do wykonania piaskowania jest stan zapalny jamy ustnej, zapalenie dziąseł oraz choroby płuc.

4. Fluoryzacja zębów

Jest to zabieg polegający na pokryciu powierzchni zębów preparatem o wysokiej zawartości fluoru (może to być lakier, żel lub pianka). Zabieg może być wykonywany zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Lakier fluorowy wzmacnia szkliwo przez co zęby stają się odporniejsze na próchnicę. Co więcej lakier fluorowy wykorzystywany jest również w znoszeniu nadwrażliwości zębów. Częstotliwość fluoryzacji uzależniona jest od indywidualnej skłonności pacjenta do zmian próchnicowych lub nadwrażliwości na bodźce zewnętrzne. Fluoryzację zaleca się wykonywać dwa razy w roku lub częściej nawet cztery razy w roku jeśli ryzyko zakażenia próchnicą jest wysokie.

5. Lakowanie zębów

Jest to zabieg polegający na uszczelnieniu i zabezpieczeniu bruzd i zagłębień stałych zębów trzonowych i przedtrzonowych. Ze względu na dość niekorzystną anatomiczną budowę bruzd i szczelin są one miejscami które ciężko jest wyczyścić z resztek pokarmu co sprzyja powstawaniu próchnicy. Zabieg lakowania wykonywany jest głównie u dzieci po wyrżnięciu stałych zębów trzonowych i przedtrzonowych które są najbardziej zagrożone próchnicą.

6. Lapisowanie zębów mlecznych

Jest to zabieg przeprowadzany u dzieci które nie mają jeszcze zębów stałych. Zabieg polega na zabezpieczeniu powierzchni zębów specjalnym preparatem zawierającym azotan srebra, który zapobiega dalszemu rozwojowi zmian próchnicowych. Głównym celem przeprowadzania zabiegu lapisowania jest zapobieganie przedwczesnej utracie zębów mlecznych. Zabieg ten dla najlepszych efektów należy przeprowadzić 3-krotnie w odstępach czasu od 1-3 tygodni.

Profilaktyka domowa

Zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie nie zapewniają jednak pełnej ochrony przed próchnicą. Bardzo dużą rolę pełni codzienna i staranna higiena jamy ustnej (zębów, dziąseł i języka) wykonywana w domu. Prawidłowa higiena obejmuje:

  • szczotkowanie zębów minimum 2 razy dziennie pastą z fluorem po każdym posiłku
    przez 2-3 minuty,
  • używanie nici dentystycznej w celu oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych
    z resztek pokarmowych,
  • płukanie jamy ustnej płynem do tego przeznaczonym dostosowanym
    do indywidualnych potrzeb pacjenta,
  • higienę ewentualnych ruchomych uzupełnień protetycznych. Uzupełnienia takie powinny być czyszczone miękką szczotką dwa razy dziennie, a po każdym posiłku co najmniej opłukane wodą. Należy pamiętać żeby uzupełnienia protetyczne przechowywać na sucho kiedy nie używamy uzupełnienia. Nie powinno się przechowywać ich w wodzie ponieważ sprzyja to rozwojowi bakterii.

Do profilaktyki domowej można również zaliczyć racjonalna dietę, która powinna zawierać niezbędne składniki odżywcze a ograniczać spożycie słodyczy, słodzonych napojów oraz produktów zawierających dużą ilość sztucznych substancji np. barwników.

Zabieg wykonuje

Lek. stom. Jadwiga Wszołek

Lek. stom. Justyna Widulińska

Lek. stom. Magdalena Jakubczyk-Tomaka

Lek. stom. Mateusz Tomaka

Lek. stom. Renata Bylińska

Lek. stom. Łukasz Wrona

Katarzyna Trałka

Higienistka stomatologiczna

Przewiń na górę